Geny – odkodowane życzenia noworoczne

GenCheck

Genetyka odgrywa coraz większą rolę w przyszłości medycyny, wprowadzając nowe możliwości diagnozowania, leczenia i prewencji chorób. Umiejętność odkodowania naszych genów pozwala nam na znacznie szybsze leczenie! Niech Nowy Rok będzie pełen dobrych wiadomości

Geny determinują nasze życie. Niech więc życzenia dla Was płyną wprost od tych, które są najbardziej znane 🙂


B – Błyskawicznych sukcesów 

R – Radosnego serca, które zawsze wesoło bije

C – Cudu w codziennym życiu

A – Ambicji, które prowadzą do sukcesu

Geny BRCA 1 i BRCA 2  są związane z predyspozycją do raka piersi i jajnika. Mutacje w tych genach mogą zwiększać ryzyko rozwoju tych rodzajów nowotworów. Dbajmy więc o piersi, by nigdy nie zabrakło w nich tchu. Piersi są przecież głównym źródłem pokarmu dla niemowląt podczas karmienia piersią. Mleko matki dostarcza noworodkom niezbędnych składników odżywczych, przeciwciał i innych substancji wspierających ich rozwój. Piersi są też elementem wpływającym na pewność siebie! Regularna samokontrola naprawdę pomaga w wykrywaniu wczesnych oznak raka piersi, co podkreśla znaczenie dbania o zdrowie i prowadzenia zdrowego stylu życia. Pamiętajcie, że badania genetycznie znacznie szybciej wyłapują zmiany i predyspozycje. 

A – Aby każdy moment był dla Ciebie wyjątkowy
P – Przyjaciół wiernych, zawsze blisko Ciebie
O – Odwagi w pokonywaniu życiowych wyzwań
E – Elegancji w każdym działaniu

APOE – Gen ten jest związany z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Występuje w kilku wersjach (allelach), a jedna z nich (APOE4) jest powiązana z większym ryzykiem choroby.

Choroba Alzheimera to postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, które wpływa nie tylko na osobę dotkniętą chorobą, ale także na całą rodzinę. Opiekunowie i członkowie rodziny często doświadczają silnego emocjonalnego obciążenia. Widok osoby bliskiej stopniowo tracącej zdolność do rozpoznawania, komunikacji i wykonywania codziennych czynności może być bardzo trudny psychicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodziny dotknięte chorobą Alzheimera szukały wsparcia i zasobów, takich jak grupy wsparcia, specjalistyczne programy edukacyjne i profesjonalna opieka. Podobnie jest z badaniami, mając świadomość, że mamy do czynienia z konkretną jednostką chorobową, łatwiej nam wspierać bliskich i otaczać ich odpowiednią opieką. 

T – Twórczych pomysłów i sukcesów bez liku
N – Niezawodnej siły w trudniejszych chwilach
F – Fascynujących chwil, które pozostaną w pamięci

TNF jest związany z chorobą Crohna, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Koduje białko związane z regulacją procesów zapalnych. TNF-alfa jest produkowane przez komórki układu odpornościowego w odpowiedzi na infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Pomaga aktywować inne komórki immunologiczne, zwiększając zdolność organizmu do zwalczania patogenów. TNF-alfa może być aktywowane w wyniku różnych sytuacji, takich jak urazy, infekcje, stres lub choroby autoimmunologiczne. Jednak nadmierna aktywacja TNF-alfa może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i być związana z różnymi schorzeniami, takimi jak choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), a także choroby neurodegeneracyjne. Pomimo swojej roli w walce z nowotworami, nadmierna aktywacja TNF-alfa może również przyczyniać się do procesu nowotworzenia, zwłaszcza jeśli staje się chroniczna. Mutacje w genie TNF lub jego regulacja mogą wpływać na funkcje tego białka i być związane z różnymi stanami zdrowotnymi. Niekontrolowana produkcja TNF-alfa została związana z patologiami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, a także z przewlekłymi stanami zapalnymi.

Jak widać we wszystkim potrzebna jest równowaga. I tej właśnie równowagi życzymy Państwu w nadchodzącym Nowym Roku 2024. 

Powiązane posty