Dzień Matki – dałaś mi to, co najpiękniejsze

GenCheck

Pragnienie macierzyństwa

Pragnienie zostania mamą jest jednym z najsilniejszych instynktów kobiecych. Dla wielu z nas jest to marzenie, które towarzyszy nam od najmłodszych lat. W końcu od dziecka bawiłyśmy się lalkami – karmiłyśmy je, przebierałyśmy, przygotowywałyśmy do snu czy woziłyśmy po okolicy w dziecięcym wózeczku. Spełnienie marzenia o macierzyństwie nie zawsze jest łatwe, niektóre pary mierzą się z problemami z płodnością, które mogą utrudnić lub uniemożliwić im zajście w ciążę. Inne kobiety decydują się na macierzyństwo w późniejszym wieku, co również może wiązać się z wyzwaniami. Niewiele osób wie, że niepłodność może mieć podłoże genetyczne, dlatego w tym wpisie przybliżymy Wam czym ona jest, jakie mogą być jej przyczyny, a także przyjrzymy się testom panelowym na niepłodność dostępnych w ofercie GenCheck.

Niepłodność – pojęcie, rodzaje, przyczyny

Niepłodność to zaburzenie, w którym mimo prób – częstych stosunków płciowych bez stosowania antykoncepcji – w trakcie 12 miesięcy kobieta nie może zajść w ciążę. Wyróżniamy dwa rodzaje niepłodności:

Niepłodność pierwotna występuje, gdy para ma problem z poczęciem pierwszego dziecka.

Niepłodność wtórna pojawia się u par, które już mają dzieci, ale mają problemy z poczęciem kolejnego.

Do najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet należą zaburzenia owulacji, Zespół policystycznych jajników (PCOS), niedrożność jajowodów, endometrioza, zrosty w miednicy mniejszej, choroby tarczycy (np. Hashimoto), zaburzenia hormonalne (np. FSH),  stale podwyższony kortyzol – stres, otyłość lub zaburzenia odżywiania, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niektóre leki. Dodatkowo wiek również może być przyczyną – przedwczesna menopauza dotyka coraz więcej kobiet w wieku powyżej 35 lat. 

Do najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn należą zaburzenia plemników (oligospermia, teratospermia, azoospermia), zaburzenia ejakulacji (np. niepełny wzwód), schorzenia narządów płciowych, wady anatomiczne układu rozrodczego, choroby weneryczne (np. chlamydia, kiła), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niektóre leki, choroby tarczycy, cukrzyca czy otyłość.

Genetyka – badania panelowe na niepłodność

Analiza genetyczna oparta na testach panelowych pozwala zidentyfikować genetyczne podłoże niepłodności, umożliwiając pacjentom podejmować świadome decyzje i planowanie rodziny. W klinice GenCheck weryfikacja i interpretacja wyników badań genetycznych wykonywane są przez wyspecjalizowany zespół ekspertów. Testy panelowe na niepłodność w GenCheck:

Panel SOLO Niepłodnościowy – podczas testu jest pobierany materiał genetyczny, który pozwala na wykrycie różnorodnych mutacji w kodzie genetycznym, będących odpowiedzialnych za niemożność powiększenia rodziny. 

Panel DUO  Niepłodnościowy – panel dedykowany parom, które mają problem z zajściem w ciążę. Polecany dla osób, które mimo regularnych bez zabezpieczenia współżycia nie mogą cieszyć się rodzicielstwem. Celem pracy jest poznanie genetycznych przyczyn niepłodności wśród par.

Leczenie niepłodności nie należy do prostych. Może trwać latami i wiązać się z wieloma niepowodzeniami. Około 10% przypadków niepłodności jest związanych z czynnikami genetycznymi, a ich wykrycie może dostarczyć znaczących odpowiedzi. Badania genetyczne odgrywają ważną rolę w diagnostyce i leczeniu stanów związanych z niepłodnością. Dzięki badaniom genetycznym w GenCheck możliwe jest zidentyfikowanie mutacji w genach związanych z niepłodnością u kobiet i mężczyzn, a wprowadzenie świadomego leczenia w oparciu o wyniki badań może zaspokoić pragnienie macierzyństwa. W BlueMed nasi specjaliści zapewniają kompleksową opiekę i wsparcie podczas leczenia niepłodności. 

Powiązane posty