Genetyka to szansa, a nie zagrożenie

GenCheck

Testy genetyczne 

Testy genetyczne w medycynie są niezaprzeczalnie jednym z kroków, na podstawie którego określana jest wiedza o człowieku, dziedziczeniu cech oraz pochodzeniu. Dzięki takim badaniom Pacjenci są w stanie dowiedzieć się wystarczająco wcześniej o potencjalnych zagrożeniach związanych z chorobami dziedzicznymi, a specjaliści w naszych przychodniach BlueMed (dla dorosłych)  i BlueMed Kids (dla dzieci) mają możliwość w porę wdrożyć odpowiednie leczenie, które stanie się szansą na spowolnienie lub zapobieganie rozwojowi dysfunkcji w funkcjonowaniu organizmu.

Świadomość genetyczna 

Dzięki dostępności różnorodnych badań genetycznych w GenCheck, w szczególności testów panelowych — jesteśmy w stanie zadbać o zdrowie pacjentów w sposób świadomy predyspozycji do chorób odziedziczonych z poprzednich pokoleń poprzez wczesne wykrycie nowotworów czy mutacji w kodzie genetycznym. Aktualnie w naszej ofercie znajdziemy serię badań panelowych, które umożliwią nam odpowiednią diagnozę i pomogą w odpowiednim leczeniu przypadłości. 

Panele — przykłady 

Panel kardiologiczny — podczas  testów badany jest materiał genetyczny, który pozwala na wykrycie różnorodnych wad serca, takich jak wrodzone wady strukturalne, zaburzenia rytmu serca czy kardiomiopatie. Dzięki temu nawet pacjenci bez wyraźnych objawów mogą uzyskać niezbędne informacje na temat stanu zdrowia swojego serca, a w kolejności mają szansę na wdrożenie profilaktycznego leczenia kardiologicznego w poradni BlueMed lub BlueMed Kids. 

Panel immunologiczny — celem testu jest zbadanie genów związanych z ludzkimi wrodzonymi błędami odporności. Jest ukierunkowany w szczególności na choroby zakaźne, choroby autozapalne, nowotwory, autoimmunizację lub alergie. W przypadkach, gdy w rodzinie występowały schorzenia na tle immunologicznym, testy panelowe na podstawie wybranej grupy genów mogą wykazać nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu — tym samym dają szansę na wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Panel neurologiczny —  wykonanie testu genetycznego, który obejmuje geny istotne dla dziedzicznych zaburzeń neurologicznych charakteryzujących się między innymi ataksją i spastycznym porażeniem kończyn dolnych, pozwala na wykrycie dziedziczonych chorób neurologicznych, takich jak np. choroba Alzheimera, choroba Huntingtona czy otępienie wieloogniskowe. Jeśli w rodzinie występowały te choroby neurologiczne, warto sprawdzić, czy nie jesteśmy na nie narażeni w przyszłości, a jeśli zauważyłeś pierwsze nieprawidłowości, warto umówić się na konsultację do poradni neurologicznej w BlueMed (dla dorosłych) lub BlueMed Kids (dla dzieci).

Szansa na zdrowie

Pamiętajmy, że wczesna identyfikacja chorób na podstawie wyników badań genetycznych umożliwia opracowanie spersonalizowanego planu profilaktycznego. Świadomość w kwestii genetyki jest bardzo ważna, więc zapomnijmy o strachu związanym z badaniami genetycznymi. Testy panelowe na podstawie wybranych genów stają się coraz bardziej dostępne i pomocne dla każdego, dlatego traktujmy je jako szansę na lepsze jutro, a nie zagrożenie, którego powinniśmy się obawiać. W GenCheck poza profesjonalizmem, podchodzimy do Pacjentów z ogromną troską i wyrozumiałością, ponieważ doskonale znamy obawy Pacjentów związane z wynikami badań.

Powiązane posty

Objawy chorób genetycznych – są takie?

Badania genetyczne stanowią rewolucyjny krok w dziedzinie medycyny, otwierając przed nami możliwość zgłębiania tajemnic ludzkiego DNA i lepszego zrozumienia wielu chorób oraz predyspozycji genetycznych. Jedną z najważniejszych zalet tych badań jest to, że są one praktycznie bezbolesne dla pacjenta. Testy genetyczne wysokiej jakości wymagają zaledwie niewielkiej próbki materiału biologicznego, najczęściej pobieranej poprzez prosty wymaz z wnętrza policzka lub z krwi, co sprawia, że procedura jest całkowicie bezbolesna. To ogromna zaleta, która przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych zgłębianiem swojego genetycznego dziedzictwa.

Czytaj więcej