Zaufanie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

GenCheck

GÓRNOŚLĄSKIE CENTRUM ZDROWIA DZIECKA ogłosiło konkurs, w którym wyłoniono zaufane centrum diagnostyczne, któremu powierzy badania genetyczne swoich Pacjentów. Tym bardziej cieszymy się, że to w Centrum Genetycznym GenCheck będą pojawiały się odpowiedzi na pytania, które zadają sobie zarówno lekarze, jak i rodzice dzieci.

Współczesna medycyna znacząco zyskała dzięki badaniom genetycznym, które dostarczają nowych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych. Szczególnie w leczeniu dzieci i młodzieży, badania genetyczne odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu, podejmowaniu odpowiednich terapii, oraz zrozumieniu dziedziczenia chorób genetycznych.

Badania genetyczne pozwalają na dokładne diagnozowanie chorób genetycznych u najmłodszych. Dzięki sekwencjonowaniu DNA można identyfikować mutacje genetyczne, które są odpowiedzialne za wiele chorób, takie jak mukowiscydoza, zespół Downa, fenyloketonuria, czy dystrofia mięśniowa. Szybka diagnoza umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i opieki medycznej.
Badania genetyczne pozwalają na spersonalizowane podejście do leczenia. W zależności od wyników genetycznych, można dostosować terapie farmakologiczne, dietetyczne, czy nawet rehabilitacyjne. To zwiększa skuteczność leczenia i minimalizuje skutki uboczne.
Kolejną kwestią jest zrozumienie dziedziczenia chorób genetycznych. Rodzice mogą dowiedzieć się, czy są nosicielami mutacji genetycznych i jakie jest ryzyko, że ich potomstwo odziedziczy daną chorobę. To pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących dalszego planowania rodziny.


Badania genetyczne przyczyniły się do rozwoju terapii genowych, które mają ogromny potencjał w leczeniu chorób genetycznych u dzieci.
Dzięki badaniom można wdrażać programy profilaktyczne i monitorować zdrowie dzieci z ryzykiem chorób genetycznych. To pozwala na wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i zapobieganie ich nasilaniu się. Pragniemy, aby badania genetyczne we współpracy z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, odegrały ogromną rolę w leczeniu młodych. Możemy wspólnie diagnozować choroby, dostosowywać terapie, zrozumieć dziedziczenie i rozwijać innowacyjne terapie.

Powiązane posty

Objawy chorób genetycznych – są takie?

Badania genetyczne stanowią rewolucyjny krok w dziedzinie medycyny, otwierając przed nami możliwość zgłębiania tajemnic ludzkiego DNA i lepszego zrozumienia wielu chorób oraz predyspozycji genetycznych. Jedną z najważniejszych zalet tych badań jest to, że są one praktycznie bezbolesne dla pacjenta. Testy genetyczne wysokiej jakości wymagają zaledwie niewielkiej próbki materiału biologicznego, najczęściej pobieranej poprzez prosty wymaz z wnętrza policzka lub z krwi, co sprawia, że procedura jest całkowicie bezbolesna. To ogromna zaleta, która przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych zgłębianiem swojego genetycznego dziedzictwa.

Czytaj więcej

Alicja w krainie … bólu brzucha

Alicja była radosną i energiczną dziewczynką od najmłodszych lat. Jej dzieciństwo, jednakże, zdominowane było przez powtarzające się bóle brzuszka, które towarzyszyły jej od czasów przedszkolnych. Pojawienie się w przedszkolu oznaczało, że ból ustąpił, ale nigdy nie było wiadomo kiedy powróci. Był jak niewidoczny wróg, który atakował niespodziewanie i z ukrycia. Rodzice, obserwując cierpienie córki, desperacko szukali pomocy, udając się z nią na wizyty do różnych lekarzy specjalistów. Mimo licznych badań i konsultacji, przyczyna jej dolegliwości pozostawała nieznana, a wszelkie metody leczenia nie przynosiło ulgi.

Czytaj więcej